Çatı Yalıtımı Yaptırmadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Anasayfa
 • Genel
 • Çatı Yalıtımı Yaptırmadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler
Çatı Yalıtımı Yaptırmadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir

Çatı yalıtımı, evinizi daha konforlu hale getirmenin ve enerji faturalarından tasarruf etmenin en etkili yolu olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca çatı yalıtımı çatınızın ömrünü uzatır ve çatınızı iyi durumda tutmanıza yardımcı olacaktır. Ancak doğru yalıtım türünü seçmezseniz evinize zarar verebilir ve hatta sağlık riskleri oluşturabilir. Doğru tip çatı yalıtım malzemesinin seçilmesi, maksimum fayda sağlamanız ve gereksiz sorunlardan kaçınmanız için çok önemlidir.

Çatı yalıtımı, yaşam alanlarına olumlu bir katkı sunmak konusunda üst düzeyde bir etkiye sahiptir. Ayrıca çatı yalıtımıyla evinizin enerji verimliliğini artırabilirsiniz. Elbette ki ısıtma faturalarının maliyetini azaltmak konusunda da çatı yalıtımının üst düzeyde bir etkiye sahip olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Ayrıca sıcak yaz günlerinde evinizi ısı transferinden korumaya yardımcı olduğundan çatı yalıtımının beraberinde önemli kazanımları getirdiğini rahatlıkla ifade edebiliriz.

Çatı yalıtımı Nasıl Yapılmalıdır?

Çatı yalıtımı, evinizin içi ile dış ortam arasındaki tüm açıklıkların kapatılmasını içeren bir işlemdir. Bu, duvarlar, tavanlar ve zeminler ile pencereler, kapılar ve borular arasındaki boşlukları içermektedir. Sonuç, kış aylarında daha az ısı kaybı ve yaz aylarında daha az ısı kazanımı ile daha iyi bir sıcaklık kontrol sistemine sahip olmanızdır.  Böylece hem yaz aylarında hem de kış aylarında konforlu bir yaşam alanına sahip olursunuz.

Çatı yalıtımı, buhar bariyeri olarak bilinen bir iç katman ve yalıtım örtüsü olarak bilinen bir dış katman olmak üzere iki katman halinde döşenmelidir. Buhar bariyerleri, su buharının içten dışa veya tam tersi geçişini engelleyerek çalışmaktadır. Bu, nemi çatınızdan uzak tutmaktadır. Böylece zamanla çatınız aşınmaz. Yalıtım levhaları ısıyı evinizin içinde hapseder. Bu da ısı tasarrufu noktasında önemli kazanımları beraberinde getirmektedir. Ayruca yalıtım levhaları kendi içinde Beyaz Isı Yalıtım Levhası ve Karbon Takviyeli Isı Yalıtım Levhası Olmak Üzere İkiye Ayrılır.

Çatı Yalıtım Malzemeleri Tercihinde Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Çatı yalıtımı için kullanılan en yaygın malzemeler arasında fiberglas keçeler, selüloz, köpük levhalar ve şişirilmiş gevşek dolgu selüloz malzemeler yer almaktadır. İhtiyaçlarınıza bağlı olarak bu türden malzemelerin her birinin kendi artıları ve eksileri vardır. Bu noktada malzeme tercihine dikkat ediyor olmak beraberinde önemli kazanımları getirmektedir. Çatı yalıtımda malzeme tercih ederken aşağıdaki hususlara dikkat etmeniz her zaman önerilmektedir;

 • Kaliteli olmalıdır
 • Pratik bir şekilde uygulanmalıdır
 • Fiyat ve kalite dengesine sahip olmalıdır
 • Estetik görsellik konusunda başarılı olmalıdır
 • Uzun ömürlü kullanım özelliğine sahip olmalıdır

Çatınızı yalıtırken bütçeniz, yalıtım için kullanılan malzemeler ve diğer faktörler gibi birçok şeyi göz önünde bulundurmanız gerekecektir. Çatı yalıtımı yaptırmadan önce dikkat etmeniz gerekenler:

 • Çatı malzemesinin R-değeri
 • Çatı yalıtımı için kullanılan malzeme türü
 • Çatı yalıtımı için ayırdığınız bütçenin miktarı

Çatı yalıtımı için kullanılan iki ana malzeme türü vardır. Bunlar fiberglas ve selüloz malzemelerdir. Kullanılan malzemenin türü, çatıyı yalıtmak için ne kadar para harcamak istediğine bağlıdır. Fiberglas, ucuz olduğu için yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak sıcak yaz günlerinde veya soğuk kış günlerinde ısıyı evinizden uzak tutmak söz konusu olduğunda selüloz kadar etkili değildir. Selüloz, cam elyafından daha iyidir. Çünkü yüksek R-değerine sahiptir. Bu da ısıyı daha iyi tutabileceği anlamına gelmektedir. Ancak aynı zamanda cam elyafı yalıtım malzemelerinden daha maliyetlidir. R-Değeri – R-değeri, belirli bir malzemenin, tavan arası veya zemin alanı gibi belirli bir alanda ısıyı ne kadar iyi tutacağını belirlemektedir. Çatı yalıtımı, ısı kaybını azaltmak ve enerji tasarrufu sağlamak için çatıya ilave malzeme ekleme işlemidir. Çatı yalıtımı, enerji faturalarınızı düşürmenize ve evinizi daha konforlu hale getirmenize yardımcı olduğu için ev geliştirme projelerinin önemli bir parçasıdır.

İlgili Link: Teras Su Yalıtım Malzemeleri

Yorum Yap