Duvarda Rutubet Oluşumu Nasıl Önlenir?

Duvarda Neden Rutubet Olur
Duvarda Neden Rutubet Olur
Duvarda Rutubet Oluşumunu Önleme

Duvarda rutubet oluşumu nasıl önlenir? Duvardaki nem oluşumları ciddi bir sorun olabilir. Duvarlara ve evinizin diğer bölümlerine zarar verebilirler. Birkaç basit önlem, duvarlarınızda nem oluşumunu önlemenize yardımcı olabilir. Esasında günümüz itibariyle yapı sektöründe yer alan malzemeler çok daha kaliteli bir şekilde üretildiklerinden bu tarz sorunların önlenmesi de çok daha pratik bir düzeyde gerçekleşmektedir.

Su evinizin temeline sızdığında, evinizin yapısal bütünlüğünü etkileyen bir dizi sorun yaratabilir. En yaygın sorunlardan biri duvarda nem oluşmasıdır. Duvardaki nem oluşumuna, uygun olmayan drenaj ve evinizin çevresinde yetersiz derecelendirme gibi birçok faktör neden olabilir. Ancak duvarlarınızda nem oluşmasını ve hasara yol açmasını önlemek için atabileceğiniz bazı adımlar vardır.

Duvardaki Ne Sorununun Belirtileri Nelerdir?

Bitmemiş bir bodrum katınız veya emekleme alanınız varsa, bu alanlarda nemi kontrol etmelisiniz. Nem, temeldeki çatlaklardan veya iyi kapatılmamış pencere ve kapılardan sızabilir. Evinize dışarıdan su sızıyorsa, bu içeride de nem birikmesine neden olacaktır. Ayrıca borularda veya musluk veya tuvalet gibi sıhhi tesisat armatürlerinde sızıntı olup olmadığını da kontrol etmelisiniz.

Siyah noktalar veya küf kokusu gibi herhangi bir küf oluşumu belirtisi fark ederseniz, hemen harekete geçme zamanı. Küf oluşumuna karşı önlem almadan önce ne kadar uzun süre beklerseniz, ondan tamamen kurtulmak o kadar zor olacaktır. Nem, evlerde yaygın bir sorundur. Evinizdeki duvarlara, mobilyalara ve diğer eşyalara zarar verebilir. Bununla birlikte, duvarlarda nem oluşmasını önlemenin yolları vardır.

Duvarda Nem Oluşumunu Önleme Yöntemleri Neleredir?

Günümüz itibariyle duvarlarda rutubet oluşumunu engellemek söz konusu olduğu zaman karşımıza geniş kapsamlı seçenekler çıkmaktadır. Duvarlarınızda nem oluşumunu engellemek için kullanabileceğiniz birkaç yöntem vardır. Günümüz itibariyle aşağıdaki seçenekleri değerlendirecek olursanız; nem oluşumunu engellemek konusunda önemli kazanımlara sahip olabilirsiniz;

  • Mümkünse banyoya veya mutfağa fan takmak
  • Havadaki fazla nemi gidermek için bir nem alma cihazı kullanmak
  • Ilık suya batırılmış bir sünger veya bez kullanarak duvar yüzeyindeki nemli lekeleri çıkarmak

Duvarda nem oluşumu, sıcak bir yüzey daha soğuk hava ile temas ettiğinde oluşan yoğuşmadan kaynaklanan yaygın bir sorundur. Evinizin duvarlarında nem oluşabilir ve küf oluşumuna ve diğer sağlık tehlikelerine yol açabilir. Duvarda nem oluşmasını engellemek istiyorsanız kullanabileceğiniz birkaç yöntem vardır. Bu aşamada profesyonellerden destek almak her zaman önerilmektedir.

İlginizi Çekebilir; Teras Su Yalıtım Malzemeleri

Duvarda Nem Oluşumunu Engellemek İçin Pratik Yöntemler!

Bir buhar geciktirici kullanmak; yaşam alanlarında nem dengesini oluşturmanın en etkili yoludur. Buhar geciktirici, su buharının içinden geçmesini engelleyen bir malzemedir. Yalıtım katmanınızda yoğuşma oluşmasını önlemek için alçıpan ile yalıtım arasına bir tane takabilirsiniz. Burada hem iç hem de dış yalıtım konusuna dikkat ediyor olmanız, yaşam alanlarındaki nem sorunun azaltılmasında etkili olacaktır.

Bir hava bariyeri sistemi kullanmak, duvarlardaki nem oluşumuna engel olmak konusunda beraberinde önemli kazanımları getirmektedir. Bir hava bariyeri sistemi, sıcak havanın duvar ve çatılardaki çatlaklardan veya boşluklardan kaçmasını önler. Bu şekilde, soğuk aylarda evinize sıcak hava sızmasını, sıcak aylarda ise tam tersini azaltabilirsiniz. Bu, iç mekan sıcaklığınızın yıl boyunca sabit kalmasına yardımcı olur ve bu da evinizde yoğuşma oluşma riskini azaltır.

Yalıtım, yapı boşluklarının içinde veya yalıtım levhası levhaları arasında havayı hapsederek saplamalar, kirişler veya kirişler gibi yapı malzemeleri yoluyla ısı kaybını veya kazanımını azaltır. Böylece nem oluşumunun kalıcı bir şekilde engellenmesi noktasında yalıtımın üst düzeyde bir etkiye sahip olduğunu ifade etmek mümkün olmaktadır. Böylece yaşam alanlarının çok daha konforlu bir şekilde hizmet sunmaları da mümkün hale gelmektedir.

Yorum Yap