Havuz Su Yalıtım Malzemeleri

Havuz Su Yalıtım Malzemeleri Nelerdir
Havuz Su Yalıtım Malzemeleri Nelerdir
Havuz Su Yalıtım Malzemeleri

Havuzlar özellikle yaz aylarında oldukça keyif veren mekanlardan biridir. Ama doğru bir şekilde yalıtımı yapılmazsa zamanla çıkardığı sorunlar yüzünden size yüksek tamir maliyetleri çıkarabilir. Havuzlarda ki en önemli konulardan birisi sızdırma yapmamasıdır. Bunu sağlamak oldukça zordur çünkü havuzlarda birçok su girişi ve çıkışı bulunmaktadır. Bu kısımlar dikkatli şekilde mühürlenmelidir.

Havuzun içine konulan klor zamanla malzemeleri aşındırabilmektedir. Bu nedenle seçilen malzemeler ve derz dolguları buna dayanabilecek şekilde seçilmelidir. Aksi taktirde malzemeler zamanla kabarır ve dökülmeye başlar. Bunun olmaması için havuz yalıtımı konusunda uzman kişilerden yardım almak gereklidir. Konusunda uzman olmayan ustalara yaptıracağınız işler sizi yarı yolda bırakabilir. Deneyimli ustalar ise uzun yıllar problem çıkarmayacak başarılı işler ortaya koyabilirler.

Genelde havuzların kaplamasında birden çok katman kullanılır. Çünkü betonarme malzemenin üzerine doğrudan seramik malzemenin uygulanması oldukça kötü bir sonuç verecektir. Bunun için bu iki malzemenin arasına katmanlar şeklinde sızdırmazlık sağlayacak uygulamalar yapılmaktadır. Böylece suyun ve çevre koşullarının yarattığı olumsuz etkilere karşı dayanıklı bir yapı oluşturulmuş olur. Ayrıca mevsimlere göre havuzun dayanması için iç kısmına ısıtma sistemleri de döşenmesi gerekebilir.

Havuz Su Yalıtım Malzemeleri Nelerdir?

Havuz için yalıtım uygulamalarında genelde poliüretan malzeme kullanılmaktadır. Bu malzeme güneş ışınlarına karşı oldukça dayanıklıdır. Aşırı soğuklar veya sıcaklar havuz içinde kullanılan malzemenin olumsuz etkilenmesine sebep olabilmektedir. Bu malzeme ise sıcaklık geçişlerine karşı oldukça dayanıklıdır. Üstelik aşındırıcı kimyasalların etkilerine karşıda yüksek mukavemet göstermektedir. Bu malzeme sayesinde havuzunuz kolay kolay deforme olmaz. Değiştirmek için yüksek maliyetlere katlanmak zorunda kalmazsınız.

Akrilik bazlı ısı yalıtım malzemeleri ise uygulanması hızlı olduğundan ve kullanmak için ekstra bir şey yapmaya gerek olmadığından dolayı tercih edilmektedir. Esneme oranı oldukça yüksek bir üründür. Genleşme daralma dönemlerine oldukça iyi uyum sağlayabilir. Güneş ışınlarının etkilerine karşı dayanıklılığı da oldukça fazladır. Dekoratif açıdan güzel görünen bir üründür. Bu nedenle sadece havuzlarda değil evlerde ve işyerlerinde pek çok noktada kullanılabilmektedir.

Bu malzemeler haricinde yalıtım boyaları da sızdırmazlık için kullanılmaktadır. Birkaç kat halinde sürüldüğünde oldukça iyi bariyer oluşturmaktadır. Su yalıtımında kullanılabilen ürünlerden bir diğeri de kabarcıklı sargılardır. Yüksek performanslı bir ürün olmamasına rağmen kolay ve pratik bir ürün olduğundan tercih edilmektedir. Yine izolasyon konusunda yeterli olmasa da havuz yalıtım örtüleri de sızdırmazlık sorunu olmaması için kullanılabilmektedir.

Havuz Su Yalıtım Malzemeleri Alırken Dikkat Edilecekler

Havuz içi yalıtım malzemesi seçerken havuzun konumu ve nasıl kullanılacağı gibi pek çok konuya dikkat edilmesi gereklidir. Eğer havuzunuz evinizin istinat duvarına yakınsa duvarda nem ve küf gibi sorunların baş göstermemesi için burada bir bariyer oluşturacak kaplamalar seçmeniz gerekmektedir. Havuza ki bütün girişlerin ve çıkışların kenarlarının havuz yalıtım örtüsü gibi geçirimsiz malzemelerle dikkatli şekilde sarılması elzem konulardandır. Bu işlem içinde ayrı malzeme seçilmelidir.

Havuzun betonunun üzerine duruma göre şap atılması gerekiyorsa malzemenin seçilmesinde şapla uygun malzeme seçmeye dikkat etmek gereklidir. Ayrıca havuzun betonun basınca dayanıklı şekilde atılması gerekir. Bunun için oluşturulacak olan beton karışımının dikkatli şekilde seçilmesi şarttır. Yapıştırıcı malzemelerden kullanılacak olan dolgu malzemelerine kadar her şey havuzun sızdırmaması için büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle ustalarla birlikte dikkatli şekilde karar vermeden işe başlanmaması şarttır.

Tavsiyemiz havuzun yapımının bitmesinin ardından en az 1 hafta boyunca havuzu denemeniz yönünde olacaktır. Eğer havuzun suyu sızıyorsa havuz zamanla kendi kendine boşalmaya başlar. Bu durumda yapılacak olan maalesef havuzu sökmek ve yeniden yapmaktır. Bunun olmaması için havuz için özel olarak üretilmiş olan ürünlerden şaşmamak gereklidir. Ayrıca seçilen ürünlerin hava ve çevre şartlarına uyumluluğuna da çok dikkat edilmelidir.