Karbon Takviyeli Isı Yalıtım Levhası

Karbon Takviyeli Isı Yalıtım Levhası

Karbon takviyeli ısı yalıtım levhası, poliüretan, cam elyaf ve karbon elyaftan oluşan kompozit bir malzemedir. Bu malzemenin amacı binalar için ısı yalıtımı ve ses yalıtımı sağlamaktır. Karbon takviyeli ısı yalıtım levhası, çekme mukavemeti, eğilme mukavemeti ve eğilme mukavemeti gibi iyi mekanik özelliklere sahip 600 ℃’ye kadar yüksek sıcaklıktaki ortamlarda kullanılabilir.

Karbon takviyeli ısı yalıtım levhasının yangından korunmadaki performansı oldukça üst seviyededir. Bu durum bu yapı malzemesinin son zamanlarda sıklıkla karşımıza çıkmasını mümkün kılmaktadır. Yine Karbon takviyeli ısı yalıtım levhasının son zamanlarda çok daha kaliteli bir şekilde üretildiklerini rahatlıkla ifade edebiliriz. Bu da son zamanlarda bu tarz malzemelere olan ilgiyi arttırmaktadır.

Karbon takviyeli ısı yalıtım levhası, havacılık, otomotiv ve endüstriyel uygulamalarda kullanılan yüksek mukavemetli, yüksek sıcaklıklı bir kompozit malzeme türüdür. Plastikleri güçlendirmek için karbon fiber kompozitler kullanılabilir, ancak karbon fiberlerin esnek hale getirilmesi için bir reçine matrisine gömülmeleri gerekir. Bu malzeme aynı zamanda reçine matrisi termoset veya termoplastik olabilir.

Karbonlu Eps Nedir
İsi Yalitim Levhasi

Karbon Takviyeli Isı Yalıtım Levhasının Kullanım Özellikleri

Karbon takviyeli ısı yalıtım levhası, metal alaşımlarından daha hafiftir. Bor karbür dışındaki diğer malzemelerden birim ağırlık başına daha fazla mukavemet ve sertliğe sahiptir. Karbon fiber takviyeli plastikler, ağırlık eklemeden gücü arttırdıkları için yarış yatları ve golf kulüpleri gibi birçok yüksek performanslı spor eşyasında kullanılmaktadır. Karbon fiber kompozitler aynı zamanda otomobillerdeki çelik parçaları değiştirmek için de kullanılır. Çünkü bunlar benzer boyuttaki çelik parçalardan daha hafif ancak daha güçlüdür.

Karbon Takviyeli Isı Yalıtım Levhasının Kullanım Özellikleri

Karbon takviyeli ısı yalıtım levhası geniş kapsamlı bir şekilde kullanılabilen bir malzemedir. Yüksek ısı iletkenliği ve mükemmel mekanik özellikleri nedeniyle, endüstriyel ısıtma ekipmanı yalıtım malzemeleri, elektrik güç trafosu yalıtım malzemesi, havacılık endüstrisi roket motoru muhafazası yalıtım malzemesi vb. için kullanılabilir. Buna ek olarak, ses geçirmezlik performansı iyidir, bu nedenle duvar veya tavan gibi çeşitli iç mekan dekorasyon projelerinde de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Karbon takviyesi, inşaat malzemeleri, petrol ve gaz boruları ve ulaşım altyapısı gibi çok çeşitli uygulamalarda kullanılmaktadır. Mükemmel mukavemet, termal ve kimyasal direnç sağlar. Karbon fiber takviyeli termoplastiklerin temel özellikleri yüksek sertlik, yüksek çekme mukavemeti, yüksek sıcaklık direnci ve düşük yoğunluktur.

Karbon takviyeli ısı yalıtım levhalarının en yaygın kullanımı, motor blokları ve şanzıman kutuları gibi hafif bileşenlerin üretilmesinde kullanıldığı otomotiv endüstrisindedir. Diğer kullanımlar, uçak gövde panelleri, kanatlar ve gövde bölümleri için Karbon takviyeli ısı yalıtım levhası parçalarının kullanıldığı havacılık mühendisliğini içermektedir.

Karbon Takviyeli Isı Yalıtım Levhası, üstün yangına dayanıklı ve ısıya dayanıklı performansa sahip yeni bir tür ısı yalıtım malzemesidir. Düşük yoğunluklu, hafif, yüksek mekanik mukavemet, iyi termal iletkenlik, yüksek ses yalıtım özelliği ve diğer özelliklerin avantajlarına sahiptir. Karbon takviyeli ısı yalıtım levhasının ana hammaddeleri dolgu olarak taş yünü ve takviye olarak cam elyaftır.