Yerden Isıtma

yerden-isitma

Yerden ısıtma sistemi; ısı kaynağından taşınan enerjinin zemin altından yayılmasını sağlayan özel uygulamalara verilen isimdir. Bu tarz sistemlerde zeminden ısı çevreye yayılmaktadır. Dolayısıyla yerden ısıtmanın konfor konusunda son derece ideal bir sistem olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Bir de bu tarz sistemler izolasyon noktasında da üst düzeyde bir etkiye sahiptirler. Bu durum da doğal olarak yerden ısıtmaya dayalı sistemlerin enerji tasarrufu noktasında başarılı olmasını da mümkün kılmaktadır.

Yerden ısıtma yaşam alanlarında konforlu bir ısınma şekli olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle ileri teknolojilerle desteklene yerden ısıtma levhalarının kullanıldığı yerden ısıtma sistemlerinin son zamanlarda sıklıkla talep gördükleri de bilinmektedir. Hem konforlu hem de tasarruflu bir şekilde ısınmak söz konusu olduğu zaman akla ilk gelen seçenekler arasında yerden ısıtma sistemleri ilk sıralarda yer almaktadır.

Yaşam alanlarında ısı kayıplarının yaşanılıyor olması, gereğinden fazla enerji kaybına neden olmaktadır. Oysa yerden ısıtmaya dayanan yeni nesil çözümlerde ısı kaybı oldukça azdır. Bu da tasarruf noktasında önemli kazanımları beraberinde getirmektedir. Son zamanlarda yapı sektörüne dair üretilen ürünlerin çok daha kaliteli ürünler olması; yerden ısıtmaya dayalı sistemlerin de çok daha etkili bir düzeyde uygulanmasını mümkün hale getirmektedir.

Yeni Nesil

Yerden Isıtma Sistemi

Özellikle yerden ısıtma straforu gibi malzemelerin üretilmesi sayesinde bu tarz sistemlerin çok daha etkili bir düzeyde hayata geçirildiklerini rahatlıkla ifade etmek de mümkün olmaktadır.

 

Yerden Isıtma Sistemi Neidr
Yerden Isıtma Straforu Nedir
Yerden Isırma Nedir

Kullanılan çimentonun var olan özelliklerini belirli ölçülerde iyileştirebilmek amacı ile beton katkı maddeleri kullanılıyor. İnşaat sektörünün sürekli gelişim göstermesi ile beraber piyasada bulunan beton için daha modern anlamda katkı maddeleri ortaya çıkmaya başlamıştır. Çeşitli kimyasal yapılarda ve özelliklerde bulunan geniş ürün yelpazesi bulunuyor. Bu maddeler beton karışımlarına az miktarda ekleniyor. Maddeler bileşenler ile etkileşime girerek betonda istenen etki sağlanıyor. Sonuç olarak modifiye olan beton daha büyük yapıdaki ve tasarımdaki yeterliliklere dönüşerek daha gelişmiş özelliklere sahip oluyor.

Yerden ısıtma sistemleri, döşeme veya alt döşeme altına yerleştirilmiş bir dizi borudan oluştuğu için süpürgelik ısıtıcılarına benzemektedir. Her boru, doğrudan altındaki bir alana ısı sağlayan bir elektrik direnç teli veya elemanları içermektedir. Dolayısıyla bu tarz sistemlerin son derece teknik bir uygulama sürecini içine aldığını rahatlıkla ifade edebiliriz.  Tam da bu noktada yerden ısıtmaya dayalı sistemlerin üst düzeyde uygulanabilmeleri için mutlaka nitelikli malzemelere ihtiyaç duyulmaktadır.

Yerden Isıtma Sistemlerinin Avantajları Nelerdir?

Günümüz itibariyle hayata geçirilen yerden ısıtmalı sistemleri beraberinde önemli kazanımları getirmektedir. Genel olarak yerden ısıtmaya dayalı olarak sistemlerin avantajlı bir sistem olmasından dolayı son zamanlarda sıklıkla talep gördükleri de bilinmektedir. Bütün bu bilgiler doğrultusunda yerden ısıtma sistemlerinin avantajlarını aşağıdaki gibi sıralamak mümkün olmaktadır:

 • Konforludur
 • Tasarrufludur
 • Geniş alanlar pratiktir
 • Son derece kolay kurulum
 • Düşük maliyetli bir sistemdir

Yerden ısıtma sistemleri çeşitli şekillerde kurulmaktadır. Ancak çoğunlukla alt döşemenin veya ahşap döşemenin altındaki döşeme kirişlerine kurulmaktadır. Burada karşımıza yerden ısıtma straforu gibi ürünler çıkmaktadır. Bu aşamada yerden ısıtma levhalarının üst düzeyde bir kullanım özelliğine sahip olması bu tarz sistemlerin üst düzeyde bir performansı ortaya koyabilmelerini mümkün kılmaktadır.

Günümüz itibariyle son derece popüler bir hale gelen yerden ısıtma sistemleri beraberinde çok önemli kazanımları getirmektedir. Bu sistemler söz konusu olduğu zaman boruların tamamıyla şap altından geçtiği bir sistem karşımıza çıkmaktadır. Dolayısıyla yerden ısıtmaya dayalı sistemlerin estetik görsellik konusunda iddialı bir yapıya sahip olduklarını ifade etmek mümkün olmaktadır. Bu durumun doğal sonucu olarak son zamanlarda yerden ısıtma sistemlerinin son derece popüler hale geldiklerini de ifade edebiliriz.

Yerden Isıtma Sistemleri Nerelerde Kullanılmaktadır?

Yerden ısıtma sistemleri son derece geniş kapsamlı bir şekilde kullanılabilen sistemlerdir. Esasında bu durumun oluşmasında yerden ısıtmaya dayalı sistemlerin son zamanlarda çok daha üst düzeyde bir kalitede üretiliyor olmaları etkili olmaktadır. Günümüz itibariyle yerden ısıtma sistemleri aşağıda sıraladığımız alanlarda konforlu bir şekilde kullanılmaktadır;

 • Yatak odaları
 • Garajlar ve teraslar
 • Mutfaklar ve banyolar

Yerden ısıtma sistemleri söz konusu olduğu zaman sıraladığımız alanların dışında çok daha kapsamı geniş mekanlar karşımıza çıkmaktadır. Zira günümüz koşullarında üretimi yapılan yerden ısıtma levhaları çok daha üst düzeyde bir hizmeti ortaya koyma kabiliyetine sahip olmaktadır. Burada üst düzeyde bir performansı ortaya koyabilen bir malzemeyi tercih ediyor olmak, beraberinde önemli kazanımları da getirmektedir.

Yerden Isıtma Malzemeleri Nelerdir?

Yerden ısıtmaya dayalı sistemlerin hayata geçirilmesi için mutlaka üst düzeyde hizmet sunan malzemelere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu aşamada malzemeler ne kadar kaliteli olursa bu tarz sistemlerin o kadar kaliteli olacaklarını da ifade etmek mümkün olmaktadır. Bütün bu bilgiler doğrultusunda nitelikli bir yerden ısıtma sistemi için aşağıdaki malzemelere ihtiyaç duyulmaktadır;

 • Boru
 • U klips
 • Kesme vanası
 • Köşe düzeltici
 • Isı yalıtım levhası
 • Kenar yalıtım bandı
 • Oda termostatı, termal vana
 • Kollektör ve kollektör borusu

Borular yerden ısıtmaya dayalı sistemlerin en temel yapı taşları arasında yer almaktadır. Zira ısının zemine yayılması noktasında boruların işlevsel bir katkısı bulunmaktadır.  Yine U klips ve kesme vanası gibi malzemeler de yerden ısıtma sistemleri açısından kritik bir etkiye sahiptirler. Bununla birlikte köşe düzeltici ve kenar yalıtım bandı da ısının tüm alanlara eşit yapılması noktasında oldukça önemlidir.

Yerden Isıtma Straforu

Yerden ısıtma sistemi, zemine gömülü sıcak su borularından oluşmaktadır. Isı, su sıcaklığını düzenleyen bir termostat tarafından eşit olarak dağıtılmaktadır. Bu aşamada yerden ısıtma straforu oldukça kritik bir rol üstlenmektedir. Yerden ısıtma straforu, yerden ısıtmada kullanılabilen bir ısı yalıtım malzemesidir. Günümüz itibariyle yerden ısıtma straforu malzemesinin aşağıdaki özellikleri karşılıyor olmasına dikkat etmek gerekmektedir;

 • Darbe emme özelliği
 • Bakterilerin büyümesine karşı direnç
 • Isı ve ses yalıtımı konusunda üst düzeyde etki
 • Isı köprülerinin oluşmasını engelleyici tasarım özelliği
 • Boru montajında işçiliğin kolaylaşmasını sağlayan bir tasarım
 • Çevre şartlarına karşı dayanıklı ve uzun ömürlü kullanım özelliği

Görüldüğü üzere yerden ısıtma straforu malzemeleri söz konusu olduğu zaman karşımıza son derece kullanışlı ürünler çıkmaktadır. Bu durum son zamanlarda yerden ısıtmaya dayalı sistemlere olan ilginin de artış göstermesini mümkün kılmaktadır. Tam da bu noktada ısıtma sistemlerine yönelik malzemelerin kaliteli olması, bu tarz sistemlere olan talebi de arttırmaktadır.

Yerden Isıtma Panellerinin Kullanım Özellikleri

Yerden ısıtma çok verimlidir ve hem büyük hem de küçük alanlarda kullanılabilir. Endişelenecek radyatör veya kablo olmadığından kurulumu ve bakımı da kolaydır. Bu noktada özellikle yerden ısıtma panelleri sayesinde bu tarz sistemlerin çok daha üst düzeyde bir etkiye sahip oldukları bilinmektedir.  Yerden ısıtma panelleri farklı ebat, kalınlık ve uzunluklarda üretilmektedir. Gerekli boyut ve uzunluk, doğrudan en yakın tedarikçinizden teslim edilebilir. Yerden ısıtma panelleri özel tip strafordan yapılmıştır. Bu ürün, güçlü ve esnek olduğu için inşaat dahil birçok sektörde kullanılmaktadır. Yerden ısıtma panellerinde kullanılan strafor mükemmel yalıtım sağlayarak evinizi sıcak tutmanıza yardımcı olmaktadır.

Döşeme altı panellerinde kullanılan strafor, genellikle tabakalar halinde preslenen polistiren boncuklardan yapılmaktadır. Bu köpük türü, geleneksel polistirenden çok daha güçlüdür. Bu da yoğun yaya trafiğine çatlamadan veya parçalanmadan dayanabileceği anlamına gelmektedir. Üstelik bu levhalar daha sonra küçük kareler veya dikdörtgenler halinde kesilir ve bir panel oluşturmak üzere birbirine yapıştırılmaktadır.  Yerden ısıtma panelleri, geleneksel yerden ısıtma sistemlerine mükemmel bir alternatiftir. Daha verimli bir ısı kaynağı sağlarlar, bu da enerji faturalarınızdan tasarruf edebileceğiniz anlamına gelmektedir.

Yerden ısıtma panelleri, ısıyı zeminden odaya aktararak çalışmaktadır. Bu paneller, ısının içlerinden hızlı ve verimli bir şekilde aktarılmasına izin veren oldukça iletken bir malzemeden yapılmıştır. Paneller odanın herhangi bir yerine yerleştirilebilir ve ince yapışkan şeritler veya profesyonel bir yapışkan tabanca ile yapıştırılabilir. Kurulduktan sonra, diğer herhangi bir döşeme paneline benziyorlar, bu nedenle zeminin yüzeyine baktıklarını bile fark etmeyeceksiniz. Panellerin kendileri, ahşap lambri veya taş karo gibi birçok farklı tipte üretilmektedir. Mağazalarda bulunanlardan daha benzersiz bir şey istiyorsanız, eviniz için özel tasarımlar bile yaptırabilirsiniz.