Teras Su Yalıtım Malzemeleri

Teras Su Yalıtım Malzemeleri
Teras Su Yalıtım Malzemeleri
Teras Su Yalıtım Malzemeleri

Teras su yalıtım malzemeleri son zamanlarda sıklıkla tercih edilen malzemeler arasında yer almaktadır. Su yalıtım malzemeleri ihtiyaç doğrultusunda seçilebilecek birçok çeşide sahiptir. Bunun sebebi kullanılacak alan tipinin farklılaşmasıdır. Kimi alanlar yoğun yağış alırken ve çok fazla ağırlığa maruz kalırken kimi alanlar az kişi tarafından kullanılmak ve daha az çevre koşullarına maruz kalmaktadır. Genelde ticari alanlarda bulunan teraslar için çok daha dayanıklı malzemeler seçilirken evlerin teraslarında dekoratif malzemeler ile kaplama yapılabilmektedir. 

Teraslar için su yalıtımı malzemeleri seçilmeden önce keşif yapılır. Özellikle deneyimli ustalar önceki projelerinden edindikleri bilgiler doğrultusunda terasta üstün bir performans gösterecek malzemeleri seçebilir. Bazı durumlarda terasta ki önceden kaplanmış olan malzemeye zarar gelmemesi için bir uygulama yapılması gerekebilmektedir. İşinde uzman ustalar tüm bu detayları değerlendirerek proje başlarlar.

Ayrıca malzeme seçimi sırasında kullanacak olan kişilerin istekleri de oldukça önemlidir. Çocuklu aileler seçilen ürünlerin kolay temizlenebilir olmasına ve toksik maddeler içermemesine daha çok özen gösterirken, bazı kişiler fiyat olarak uygunluğu daha ön planda tutabilmektedir. Her malzemenin kendine göre artı ve eksi yönleri olduğundan dolayı seçenekler değerlendirilerek kullanacak kişilere göre en iyi yalıtım malzemesinin seçimi yapılır.

Teras Su Yalıtım Malzemeleri Nelerdir?

Teras kaplamada oldukça fazla malzeme bulunmaktadır. Bunlardan en bilinenlerine bakacak olursak genelde çimento bazlı su yalıtım malzemelerinin ön planda olduğunu söylemek mümkündür. Bu malzemenin karıştırılması ve uygulanması oldukça basittir. Çevre koşullarına yüksek mukavemet gösterebilirler. Oldukça iyi bir şekilde birleşme özelliği bulunmaktadır. Basit bir ıslak zemin uygulaması yaptırmak isteyenler bu malzemeyi seçebilirler.

Daha modern bir uygulama isteyenler ise akrilik likit membran malzeme seçebilirler. Bu malzeme su bazlıdır ve kullanıma hazır bir şekilde paketler halinde piyasada bulunmaktadır. Düzgün bir şekilde uygulanırsa sızıntı gibi sorunlarla uğraşmak zorunda kalmazsınız. Ayrıca güneş ışınlarına karşıda oldukça dayanıklıdır. Sadece terası korumakla kalmaz aynı zamanda nemin evin içine sirayet etmesine de engel olur. Rulo yardımıyla duvarı sürersiniz ve malzeme zamanla burada bir katman halini alır. 

Ticari şirketler ise teraslarında epoksi ürünleri tercih edebilmektedir. Çünkü bu ürünler aşındırıcı kimyasallarda dahil olmak üzere pek çok zorluğa dayanıklıdır. Üstelik içine pigmentler katarak farklı renkler elde edebilirsiniz. Böylece dekorasyonunuza uydurmak oldukça kolay olur. Birçok insanın bir arada kullandığı alanlar için oldukça uygundur. Kolayca çizilmez ve hasar almaz. Tek olumsuz yanı ise onarım maliyetlerinin ve uygulama maliyetlerinin yüksek olmasıdır.

Teras Su Yalıtım Malzemeleri Alırken Dikkat Edilecekler

Eviniz için ısı yalıtım malzemeleri seçerken kalitesine önem vermeniz uzun süre sorunsuzca kullanmanız için mühimdir. Aldığınız malzemenin mutlaka CE sertifikası yani dünya standartlarına uygunluk belgesi olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Ucuz malzemeler arasında kaliteli ürünler olabilmektedir. Fakat içlerinde yan sanayi kalitesiz ürünlerde bulunabilmektedir. Eğer ilerde sorun yaşamak istemiyorsanız çok da ucuz ürünlere yönelmemenizi tavsiye ederiz.

Malzemenin doğru şekilde döşenmesi ve ziyan olmaması için uygulamayı yapacak ustaları da dikkatli seçmelisiniz. Onların bu işi yapmak için kalifiye insanlar olup olmadığını kontrol etmeden anlaşma yapmamalısınız. Eğimli çatıya sahipseniz su yalıtımı örtüsünü malzeme listesine eklemelisiniz. Yüksek sıcaklık değerlerine sahip bir bölgedeyseniz sıcakta deforme olmayan yalıtım malzemesi seçmelisiniz.

Küf rutubet gibi sorunlar varsa öncelikle bunlarında temizlenmesi ve daha sonra bu sorunun yeniden oluşmasını engelleyecek ürünler uygulanmalıdır. Eğer yoğun yağış alan bir bölgede uygulama yapılacaksa seçilen örtünün ve uygulanacak malzemenin kalınlığı buna uygun olarak seçilmelidir. Ürünlerin uygulanışı sırasında aralarda boşluk kalmamasına özen gösterilmelidir.